TRASY WYCIECZEK

WATYKAN
RZYM ANTYCZNY
BAZYLIKI WIĘKSZE
PLACE I FONTANNY
MUZEA KAPITOLIŃSKIE
VILLA I GALERIA BORGHESE
KATAKUMBY I VIA APPIA ANTICA
OSTIA
VILLA HADRIANA I VILLA D'ESTE W TIVOLI
Z AWENTYNU NA ZATYBRZE
ŚLADAMI CARAVAGGIA
Z ZAMKU ŚW. ANIOŁA NA CAMPO DE' FIORI
BERNINI- BORROMINI: RYWALIZACJA, KTÓRA ODMIENIŁA OBLICZE WIECZNEGO MIASTA


I WATYKAN

- Muzea Watykańskie
- Kaplica Sykstyńska
- Bazylika św. Piotra
- Plac św. Piotra

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin 


Wycieczka rozpoczyna się wizytą w Muzeach Watykańskich z kolekcją rzeźby antycznej ze słynną grupą Laokoona na czele, zbiorami malarstwa z dziełami Giotta, Leonarda da Vinci, Caravaggia i Rafaela, kolekcją arrasów oraz Stanze Rafaela z freskami artysty z Urbino, a także Kaplicę Sykstyńską, w której tworzyli najwięksi malarze renesansu, m.in. Perugino, Botticelli i Michał Anioł, autor słynnych fresków na sklepieniu i ścianie ołtarzowej. Kolejnym etapem zwiedzania będą bazylika św. Piotra z Pietą Michała Anioła i grobowcami papieskimi (m.in. grób Jana Pawła II) oraz plac św. Piotra.

   

  


II RZYM ANTYCZNY 

- Kościół św. Klemensa
- Koloseum
- Palatyn
- Forum Romanum
- Kapitol
- Forum Trajana 

Czas zwiedzania: ok. 4/5 godzin 


Trasa obejmuje zwiedzanie trzykondygnacyjnej bazyliki św. Klemensa z wykopaliskami z czasów rzymskich, wizytę na Palatynie i w Koloseum, spacer przez Forum Romanum, polityczne, religijne i handlowe centrum Rzymu starożytnego oraz pobyt na Wzgórzu Kapitolińskim z pięknym, renesansowym zespołem architektonicznym zaprojektowanym przez Michała Anioła. Wycieczka kończy się na placu Weneckim i Forum Trajana ze słynną kolumną. 

  


III BAZYLIKI WIĘKSZE 

- Bazylika św. Jana na Lateranie
- Bazylika św. Pawła za Murami
- Bazylika Matki Boskiej Większej 

Czas zwiedzania: ok. 3 godzin 


Spacer obejmuje wizytę w katedrze biskupa Rzymu, czyli bazylice św. Jana na Lateranie, i na Świętych Schodach, zwiedzanie słynnej bazyliki Matki Boskiej Większej z pięknymi mozaikami z V wieku oraz bazyliki św. Pawła wybudowanej w miejscu pochówku Apostoła za murami Rzymu antycznego.

  


IV PLACE I FONTANNY

- Plac Navona
- Kościół św. Ludwika Francuskiego
- Panteon
- Kościół Santa Maria sopra Minerva
- Kościół Il Gesù
- Kościół św. Ignacego
- Fontanna di Trevi
- Plac Hiszpański
- Plac del Popolo 

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin 


Wycieczka rozpoczyna się na placu Navona wybudowanym na pozostałościach starożytnego stadionu cesarza Domicjana. Dalej trasa obejmuje zwiedzanie kościoła św. Ludwika Francuskiego ze wspaniałym tryptykiem św. Mateusza Caravaggia, a potem wizytę w Panteonie, najlepiej zachowanej świątyni starożytnego Rzymu i zwiedzanie kościoła Santa Maria sopra Minerva z grobowcem św. Katarzyny Sieneńskiej. Kolejnym etapem spaceru jest wizyta w świątyni Il Gesù, będącej pierwowzorem wszystkich barokowych kościołów świata, w której znajduje się grób św. Ignacego, a następnie w kościele św. Ignacego z “namalowaną” kopułą. Następnie wycieczka prowadzi do najpiękniejszej rzymskiej fontanny di Trevi, placu Hiszpańskiego ze słynnymi, wybudowanymi w XVIII wieku barokowymi schodami i kończy się spacerem po jednym z najbardziej eleganckich placów miasta - del Popolo.

  


V MUZEA KAPITOLIŃSKIE

- Muzea Kapitolińskie 

Czas zwiedzania: ok. 3 godzin 


Wizyta w najstarszym muzeum świata na Kapitolu. Wśród prezentowanych tam eksponatów znajdują się m.in. posągi Marka Aureliusza i Konstantyna oraz słynna Wilczyca Kapitolińska. W imponującej kolekcji rzeźby klasycznej można zobaczyć m.in. Umierającego Gala, Wenus Kapitolińską, Amora i Psyche oraz Fauna. Tutejsza pinakoteka prezentuje arcydzieła Caravaggia, Tycjana i Rubensa. W kolekcji muzealnej zgromadzono także cenną ceramikę etruską i grecką oraz interesujące freski.

  


VI VILLA I GALERIA BORGHESE

- Villa i Galeria Borghese 

Czas zwiedzania: ok. 3 godzin 


Spacer po parku Villa Borghese oraz wizyta w słynnej galerii sztuki zainaugurowanej przez kardynała Scipione Borghese, który był jednym z pierwszych mecenasów Berniniego oraz wielbicielem sztuki Caravaggia. Wśród arcydzieł galerii, obok prac wyżej wymienionych, znajdują się dzieła Rafaela, Tycjana, Canovy, Rubensa i Correggia. 

  


VII KATAKUMBY I VIA APPIA ANTICA

- Via Appia Antica 
- Katakumby 

Czas zwiedzania: ok. 3 godzin 


Zwiedzanie Katakumb, podziemnych cmentarzysk pierwszych chrześcijan, oraz spacer po Via Appia, najstarszej drodze rzymskiej regina viarum, czyli królowej dróg, której budowa sięga 312 roku p.n.e.

  


VIII OSTIA

- Ostia Antyczna 

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin 


Wycieczka obejmuje wizytę w starożytnym mieście portowym Ostii. Pierwsza kolonia rzymska, według tradycji założona przez czwartego króla Rzymu Ankusa Marcjusza, stanowiła okno na świat starożytnego Rzymu. Zachowane do dziś antyczne ruiny są jednymi z największych pod względem powierzchni we Włoszech.

  


IX VILLA HADRIANA I VILLA D'ESTE W TIVOLI

- Villa Hadriana  
- Villa d'Este 

Czas zwiedzania: ok. 6/7 godzin 


Wizyta w powstającej kilkanaście lat najrozleglejszej budowli pałacowej starożytności - rezydencji cesarza Hadriana, oraz w otoczonej wspaniałymi, tarasowymi ogrodami z grotami, licznymi basenami i fontannami renesansowej willi rodziny d’Este. 

  


X Z AWENTYNU NA ZATYBRZE

- Circus Maximus  
- Usta Prawdy  
- Forum Boarium  
- Dzielnica żydowska  
- Wyspa Tiberina  
- Zatybrze  

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin 


Wycieczka na Wzgórze Awentyńskie, gdzie przez najsłynniejszą na świecie dziurkę od klucza można zobaczyć odległą kopułę Michała Anioła wieńczącą bazylikę św. Piotra, a także poznać miejsca związane z Legendą o św. Aleksym. Na trasie spaceru znajdują się m.in. Circus Maximus, antyczny stadion, na którym odbywały się legendarne wyścigi rydwanów, Forum Boarium, przy którym znajdują się słynne Usta Prawdy, dzielnica żydowska, wyspa Tiberina i najbardziej malownicza dzielnica Rzymu, położone u stóp Wzgórza Janikulum Zatybrze.

  


XI ŚLADAMI CARAVAGGIA

- wybrane kościoły
- wybrane galerie sztuki

Czas zwiedzania: ok. 6/7 godzin 


Spacer śladami jednego z największych malarzy Europy uznawanego za pierwszego wielkiego artystę barokowego, działającego na przełomie XVI i XVII wieku Michelangelo Merisi da Caravaggio.

 

  


XII Z ZAMKU ŚW. ANIOŁA NA CAMPO DE’ FIORI

- Zamek św. Anioła  
- Via Giulia  
- Kościół Santa Maria in Monserrato  
- Campo de’ Fiori
- Pałac Spada 

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin 


Wizyta w Zamku św. Anioła - grobowcu cesarza Hadriana oraz jego następców, średniowiecznym więzieniu, fortecy i rezydencji papieskiej. Kolejne etapy zwiedzania to spacer XVI-wieczną ulicą Via Giulia, wizyta w kościele Santa Maria in Monserrato i pobyt na słynnym Campo de’ Fiori, od wieków placu targowym i miejscu rozwoju kultury ulicznej. Ostatnim etapem wędrówki jest wizyta w Pałacu i Galerii Spada.

  


XIII BERNINI - BORROMINI: RYWALIZACJA, KTÓRA ODMIENIŁA OBLICZE WIECZNEGO MIASTA

- Plac Barberini
- Pałac Barberini
- Kościół San Carlo alle Quattro Fontane
- Kościół św. Andrzeja na Kwirynale
- Kościół Sant'Ivo alla Sapienza
- Plac Navona
- Kościół Sant'Agnese in Agone
- Pałac Spada

Czas zwiedzania: ok. 4 godzin


Wycieczka śladami dwóch najwybitniejszych włoskich artystów baroku i twórców architektonicznego oblicza siedemnastowiecznego Rzymu. Ich rywalizacja doprowadziła do powstania wspaniałych budowli z imponującymi wnętrzami, pięknych fontann i licznych rzeźb. 

  


 

Fotografie © by Michał Werschler